Chcąc skorzystać z ulgi B+R przedsiębiorca musi w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego działalność jest pracą badawczo-rozwojową. Firma nie musi mieć wydzielonych do tego celu działów i specjalistów. Wystarczy, że pracuje nad powiększaniem swojej oferty produktów i usług lub usprawnieniami wewnątrz firmy. Mogą to więc być projekty takie jak ciągłe ulepszanie składu produktów, czy wdrażanie i testowanie nowego oprogramowania usprawniającego bieżącą działalność. Ważne by prace innowacyjne były prowadzone systematycznie.
Koszty kwalifikowane do ulgi badawczo-rozwojowej
W ramach ulgi można wyznaczyć tzw. koszty kwalifikowane, które zostaną odjęte od podstawy opodatkowania. Można do nich zaliczyć poniższe wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową:
- wynagrodzenia i składki ZUS dla pracowników
- materiały i surowce
- specjalistyczny sprzęt
- wynajem aparatury naukowo-badawczej
- usługi jednostek naukowych
- odpisy amortyzacyjne
- koszty związane z ochroną patentową
Warto zaznaczyć, że pracownicy nie muszą być na stałe zatrudnieni w działach B+R, należy jedynie udokumentować czas przepracowany nad takimi zadaniami. Mogą oni również pracować na podstawie umów zlecenia lub o dzieło. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w działalności B+R, z wyjątkiem samochodów osobowych i nieruchomości. Od podatku można również odliczyć usługi doradcze, ekspertyzy, opinie oraz wyniki badań tylko pod warunkiem, że są one świadczone przez jednostki naukowe.
Jak uzyskać większą ulgę badawczo-rozwojową?
Warto przy prowadzonych pracach B+R współpracować z jednostkami naukowymi bądź postarać się o uznanie firmy lub jej wydzielonej części za centrum badawczo rozwojowe. Status taki nadawany jest przedsiębiorstwom, których głównym zadaniem jest prowadzenie badań i prac rozwojowych. Takie podmioty mogą odliczać od podstawy opodatkowania w ramach ulgi także odpisy amortyzacyjne od nieruchomości, czy usługi wykonywane nie tylko przez jednostki naukowe.