Jak rozliczyć ulgę B+R?

Od 2018 roku w ramach ulgi badawczo-rozwojowej można odliczyć od podatku dochodowego 100% kosztów poniesionych na prace innowacyjne. Warto poprawnie dokonać rozliczenia, gdyż wydatki na B+R są odejmowane od podstawy opodatkowania aż dwukrotnie.
Kategoria

Ulga badawczo-rozwojowa

Tematyka

, , ,

Data publikacji

21 listopada, 2019

Dla przedsiębiorstw, które aplikowały do programów wsparcia inwestycji czy o dotacje unijne, skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) nie powinno sprawiać problemów. W tym przypadku formalności są zdecydowanie mniej uciążliwe, a proces nie wiąże się z późniejszym raportowaniem. Pomniejszenie podstawy opodatkowania z tytułu ulgi B+R następuje poprzez wypełnienie jednego załącznika do rocznego zeznania podatkowego. Przekłada się to na realne, wysokie oszczędności.

Podwójne korzyści z działalności badawczo-rozwojowej

Pierwszym krokiem do skorzystania z ulgi podatkowej jest zidentyfikowanie działań badawczo-rozwojowych i przypisanie ich do konkretnych kategorii kosztów kwalifikowanych. Podatnicy zaoszczędzą na nich dwukrotnie. W pierwszej kolejności ujmując je w kosztach uzyskania przychodów. Od tej pomniejszonej kwoty następnie odejmą koszty kwalifikowane, korzystając z ulgi B+R. Na działalności innowacyjnej firma może więc zyskać dwa razy – najpierw wpisując te same kwoty jako koszty podatkowe, a następnie koszty kwalifikowane do ulgi.

Od 2018 roku wszystkie firmy, bez względu na wielkość, mogą skorzystać z odliczenia od dochodu 100% kosztów kwalifikowanych. Firmy posiadające status centrów badawczo-rozwojowych mogą natomiast skorzystać z odliczenia aż 150% tych wydatków.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, wypełniając odpowiednio formularz PIT-BR lub CIT-BR. Należy go dołączyć do rocznego zeznania podatkowego.

Najwięcej trudności może sprawiać odpowiednie zidentyfikowanie i skategoryzowanie kosztów kwalifikowanych, podobnie jak to ma miejsce przy wypełnianiu wniosków o dotacje. Łatwiej zrobią to organizacje z wyodrębnionymi działami B+R, jednak struktura firmy nie ma wpływu na samą możliwość skorzystania z ulgi. Co więcej z rozwiązania można skorzystać nawet w przypadku, gdy firma wykazuje straty w danym roku podatkowym. Wówczas koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową mogą być rozliczone w ciągu kolejnych sześciu lat. Zawsze należy jednak pamiętać, by odjąć od wykazanych kosztów kwalifikowanych te, które zostały już zwrócone w jakiejkolwiek innej formie, np. środków unijnych.

 

 

Poleć artykuł

Powiązane rozwiązania

Ulga B+R

Twoja firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową? Czasem nawet możesz nie być tego świadomym,...

Dowiedz się więcej

Usługa FS Converter elektroniczne sprawozdanie finansowe

Dla niejednej firmy prawdziwym wyzwaniem jest prawidłowe sporządzenie elektronicznego sprawozdania. Zobacz, jak...

Dowiedz się więcej