KPMG
2 min. czytania

Jak rozliczyć ulgę B+R?

Od 2018 roku w ramach ulgi badawczo-rozwojowej można odliczyć od podatku dochodowego 100% kosztów poniesionych na prace innowacyjne. Warto poprawnie dokonać rozliczenia, gdyż wydatki na B+R są odejmowane od podstawy opodatkowania aż dwukrotnie.

Dla przedsiębiorstw, które aplikowały do programów wsparcia inwestycji czy o dotacje unijne, skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) nie powinno sprawiać problemów. W tym przypadku formalności są zdecydowanie mniej uciążliwe, a proces nie wiąże się z późniejszym raportowaniem. Pomniejszenie podstawy opodatkowania z tytułu ulgi B+R następuje poprzez wypełnienie jednego załącznika do rocznego zeznania podatkowego. Przekłada się to na realne, wysokie oszczędności.

Podwójne korzyści z działalności badawczo-rozwojowej

Pierwszym krokiem do skorzystania z ulgi podatkowej jest zidentyfikowanie działań badawczo-rozwojowych i przypisanie ich do konkretnych kategorii kosztów kwalifikowanych. Podatnicy zaoszczędzą na nich dwukrotnie. W pierwszej kolejności ujmując je w kosztach uzyskania przychodów. Od tej pomniejszonej kwoty następnie odejmą koszty kwalifikowane, korzystając z ulgi B+R. Na działalności innowacyjnej firma może więc zyskać dwa razy – najpierw wpisując te same kwoty jako koszty podatkowe, a następnie koszty kwalifikowane do ulgi.

Od 2018 roku wszystkie firmy, bez względu na wielkość, mogą skorzystać z odliczenia od dochodu 100% kosztów kwalifikowanych. Firmy posiadające status centrów badawczo-rozwojowych mogą natomiast skorzystać z odliczenia aż 150% tych wydatków.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, wypełniając odpowiednio formularz PIT-BR lub CIT-BR. Należy go dołączyć do rocznego zeznania podatkowego.

Najwięcej trudności może sprawiać odpowiednie zidentyfikowanie i skategoryzowanie kosztów kwalifikowanych, podobnie jak to ma miejsce przy wypełnianiu wniosków o dotacje. Łatwiej zrobią to organizacje z wyodrębnionymi działami B+R, jednak struktura firmy nie ma wpływu na samą możliwość skorzystania z ulgi. Co więcej z rozwiązania można skorzystać nawet w przypadku, gdy firma wykazuje straty w danym roku podatkowym. Wówczas koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową mogą być rozliczone w ciągu kolejnych sześciu lat. Zawsze należy jednak pamiętać, by odjąć od wykazanych kosztów kwalifikowanych te, które zostały już zwrócone w jakiejkolwiek innej formie, np. środków unijnych.

 

 

Powiązane rozwiązania

Ulga badawczo-rozwojowa

Twoja firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową? Czasem nawet możesz nie być tego świadomym,...

Dowiedz się więcej

Generator sprawozdań elektronicznych - FS Converter

Dla niejednej firmy prawdziwym wyzwaniem jest prawidłowe sporządzenie elektronicznego sprawozdania. Zobacz, jak...

Dowiedz się więcej
icon Kontakt
icon + 48 (22) 528 33 00pon.-pt. w godz. 9-17 icon Napisz do nas