Jednostki mają maksymalnie trzy miesiące od zakończenia roku obrotowego na przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego oraz sześć miesięcy od dnia bilansowego na jego zatwierdzenie. Nowelizacja zakłada, że nowa forma e-sprawozdania musi spełniać określone wymagania dotyczące formatu zapisu – xml i posiadać konkretną strukturę logiczną, którą można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Przed spółkami stoi wyzwanie związane z realizacją nowych standardów raportowania, jednak na rynku są już dostępne rozwiązania, specjalne oprogramowania konwertujące odpowiednie dane.
Jak działają narzędzia do generowania e-sprawozdań?
Podstawowym zadaniem dedykowanego programu jest uproszczenie procesu generowania e-sprawozdania. Zazwyczaj odbywa się to w kilku prostych krokach. Pierwszym z nich jest wgranie wszystkich niezbędnych plików, tzw. plików wsadowych, takich jak bilans, zestawienie obrotów i sald czy rachunek przepływów. Program identyfikuje otrzymane źródła, aby w kolejnym kroku przeprowadzić walidację i mapowanie danych ze sprawozdania spółki na struktury wymagane przez Ministerstwo Finansów. Następnie pliki są konwertowane i w efekcie dostajemy e-sprawozdanie, które w kolejnym kroku musimy jedynie podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym przez Profil Zaufany ePUAP.
Dlaczego warto korzystać ze specjalnych konwerterów?
Najważniejszym udogodnieniem wynikającym ze stosowania konwertera jest oszczędność czasu i pewność, że wygenerowane e-sprawozdanie jest prawidłowe. Dostępne programy są łatwe w obsłudze. Niektóre firmy, oprócz narzędzia do konwertowania plików, oferują również pomoc w procesie sporządzania rocznego sprawozdania finansowego. W pakiecie otrzymujemy nie tylko konwerter, ale także wsparcie merytoryczne, za którym idzie wieloletnie doświadczenie konsultantów w kontaktach z organami państwowymi.