Testy penetracyjne – jak załatać luki w cyberbezpieczeństwie?

W dobie powszechnej cyfryzacji, bezpieczeństwo systemów IT jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed każdą firmą. Symulowany atak hakerski może pomóc wykryć luki w zabezpieczeniach.
Kategoria

Cyberbezpieczeństwo

Tematyka

, , , , ,

Data publikacji

08 stycznia, 2020

Systemy i sprzęt informatyczny, oprogramowanie, usługi operatorów telekomunikacyjnych – to wszystko składa się na indywidualne systemy IT, z których obecnie korzystają firmy na całym świecie. Ich działanie nie byłoby możliwe, gdyby nie Internet, który razem z olbrzymimi możliwościami niesie ze sobą wiele zagrożeń. Cenne dane są narażone na hakerskie ataki, których skutki mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do upadku firmy. Jednym z podstawowych działań w zakresie IT powinno być opracowanie profesjonalnej strategii ochrony systemów informatycznych. Jej elementem są testy penetracyjne.

Czym są testy penetracyjne?

Testy penetracyjne to w uproszczeniu kontrolowane, symulowane ataki na system IT firmy. Wykonują je specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa znający metody stosowane przez hakerów. Podczas testów penetracyjnych sprawdza się odporność systemów firmy na próby złamania zastosowanych zabezpieczeń. Ocenia się także stopień ryzyka związanego z cyberatakami i ewentualnymi słabościami urządzeń lub samego systemu. Testy penetracyjne pozwalają również na sprawdzenie zachowań użytkowników systemu w sytuacji zagrożenia oraz obowiązujących w firmie procedur.

Atak symulowany, zamiast prawdziwego wycieku danych

Ekspert przeprowadzający test penetracyjny to pentester.  Za pozwoleniem właściciela systemu wciela się w rolę hakera i próbuje za wszelką cenę sforsować bariery systemu teleinformatycznego firmy. Testy penetracyjne (w przeciwieństwie do pospolitego audytu) nie mają sztywno określonych ram. Podczas testów pentesterzy stosują wszelkie aktualnie znane, również niekonwencjonalne metody wykorzystywane przez cybeprzestępców. Po teście i szczegółowej analizie systemu pod kątem cyberbezpieczeństwa pentester sporządza specjalistyczny raport. Oprócz opisu i analizy wykrytych problemów zawiera on w raporcie sugestie dotyczące poprawy obecnego stanu ochrony systemu i załatania luk w zabezpieczeniach.

Poleć artykuł

Powiązane rozwiązania

Testy penetracyjne aplikacji

Symulowane ataki na systemy komputerowe pomagają wykryć luki w aplikacjach i infrastrukturze...

Dowiedz się więcej

Red Teaming - identyfikacja problemów w ochronie infrastruktury i aplikacji

Cyberprzestępcy próbując złamać system zabezpieczeń organizacji, wykorzystują słabe punkty nie tylko systemów...

Dowiedz się więcej