KPMG
2 min. czytania

Co to jest ulga B+R?

Możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych z rozwojem biznesu to rozwiązanie, które ma sprzyjać zwiększaniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Ulga badawczo-rozwojowa po ostatnich zmianach prawnych stała się bardziej atrakcyjna dla podatników. Mimo to wiele firm wciąż nie wie, że może z niej skorzystać.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) jest rozwiązaniem podatkowym, które kilka lat temu zastąpiło dawną ulgę technologiczną, a od 2018 roku jej zakres został znacząco rozszerzony. Odliczenie kosztów działań i projektów innowacyjnych przysługuje wszystkim podatnikom PIT i CIT niezależnie od branży, w której działają. Podatnicy prowadzący działalność innowacyjną lub rozwojową, usprawniający lub wprowadzający nowe produkty, procesy, technologie bądź usługi, mogą dodatkowo odliczyć 100% poniesionych kosztów prac B+R. Z kolei centra badawczo-rozwojowe (CBR) mogą odliczyć od podatku nawet do 150% wydatków na prace B+R. Status CBR mogą zdobyć przedsiębiorstwa, których głównym przedmiotem działalności są badania i prace rozwojowe i osiągają z tego tytułu odpowiednie przychody.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową… czyli jaka?

Nie należy błędnie interpretować pojęcia działalności badawczo-rozwojowej. Wystarczające jest opracowywanie rozwiązań nowych w skali danego przedsiębiorstwa. Nie musi się ona kojarzyć z przełomowymi wynalazkami, ale może oznaczać systematycznie ulepszanie swoich produktów lub usług i usprawnianie procesów. W wyniku ostatniej nowelizacji znacząco rozszerzono katalog wydatków, które można odliczyć od podatku dochodowego. Wśród kosztów kwalifikowanych do ulgi należy wymienić w pierwszej kolejności koszty pracownicze, nabycia materiałów i surowców oraz odpisy amortyzacyjne związane z działaniami B+R w firmie. Odliczyć od podstawy opodatkowania można także szereg usług — od ekspertyz, po wydatki związane z ochroną patentową produktu.

Powiązane rozwiązania

Ulga badawczo-rozwojowa

Twoja firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową? Czasem nawet możesz nie być tego świadomym,...

Dowiedz się więcej

Generator sprawozdań elektronicznych - FS Converter

Dla niejednej firmy prawdziwym wyzwaniem jest prawidłowe sporządzenie elektronicznego sprawozdania. Zobacz, jak...

Dowiedz się więcej
icon Kontakt
icon + 48 (22) 528 33 00pon.-pt. w godz. 9-17 icon Napisz do nas